Skip links

Plastyka powiek górnych

Piękne oczy to z pewnością cecha młodości, którą chcielibyśmy zatrzymać najdłużej. Niestety to właśnie na tej cienkiej i delikatnej skórze wokół oczu najszybciej zauważalny jest proces starzenia. Opadająca powieka, zmarszczki i nadmiar skóry wraz z upływem czasu odbierają blask Twojemu spojrzeniu. Jak sobie z tym poradzić? Rozwiązaniem może być plastyka powiek górnych, czyli tzw. blepharoplastyka, która pozwoli odzyskać oczom młodszy, promienny i wypoczęty wygląd.

Wskazania do przeprowadzenia plastyki powiek górnych

Plastyka powiek górnych polecana jest osobom, które ze względu na opadającą powiekę borykają się z nieestetycznymi fałdami skóry w tej okolicy, a w konsekwencji nawet zaburzonym polem widzenia. Blefaroplastyka powieki górnej usuwa nadmiar luźnej, rozciągniętej skóry, przez co wpływa pozytywnie nie tylko na względy estetyczne, ale także zdrowotne.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg poprzedza wizyta konsultacyjna, podczas której lekarz zapoznaje się z historią medyczną pacjenta, wyjaśnia dokładny przebieg operacji oraz zleca wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych. Plastyka powiek górnych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z okolic powiek w celu przywrócenia im właściwego napięcia i młodzieńczego wyglądu. W czasie operacji chirurg dokonuje niewielkich nacięć w naturalnym załamaniu powieki, dzięki czemu blizny są praktycznie niewidoczne.

Jak postępować po blepharoplastyce?

Do domu zostaniesz wypisany już po kilku godzinach od zabiegu. Jedynym pozostałym opatrunkiem, jest niewielki plaster na ranie, który nie utrudnia widzenia. Na występujące naturalnie po operacji przejściowe obrzęki i zasinienia należy stosować chłodne okłady. Szwy – w przypadku użycia nici niewchłanianych – są zdejmowane po około 7 dniach od zabiegu. Większość pacjentów powraca do aktywnego życia w ciągu 10 dni po zabiegu. Pełna rekonwalescencja trwa miesiąc. Przez kilka dni od wykonywanej operacji nie należy moczyć obszaru zabiegowego. Soczewki kontaktowe można zakładać po 1-2 tygodniach od operacji, a delikatny makijaż oczu jest możliwy tydzień po zdjęciu szwów. Nie wolno spożywać alkoholu oraz palić papierosów do momentu, kiedy skóra wokół oczu nie ulegnie całkowitemu zagojeniu. Przez co najmniej rok od wykonanej plastyki powiek należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Efekty plastyki powiek

Ostateczne efekty korekty powiek są zauważalne po kilku tygodniach od zabiegu, kiedy rana zespoli się, a opuchlizna zniknie. Wówczas skóra w okolicach oczu jest napięta i jędrna, a wzrok odzyskuje pożądany, młodzieńczy blask. Spektakularnymi efektami liftingu możemy cieszyć się przez wiele lat.

Ważne informacje

  • Czas trwania zabiegu: około 60 minut
  • Wymagane badania: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG
  • Znieczulenie: miejscowe lub krótkotrwałe dożylne
  • Pobyt w klinice: przy znieczuleniu ogólnym – 1 doba przy znieczuleniu miejscowym – wyjście od razu po zabiegu
  • Rekonwalescencja: 7-14 dni
  • Zdjęcie szwów: w 4-5 dobie
  • Opatrunki przy zdjęciu szwów
  • Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża