Skip links

Lipotransfer – naturalny sposób modelowania ciała

Przeszczep tłuszczu, czyli tzw. lipotransfer to bezpieczna i skuteczna metoda modelowania twarzy i sylwetki bazująca na autologicznym przeszczepie tkanki tłuszczowej. Co to oznacza w praktyce? Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym występuje jej nadmiar, na przykład z okolic brzucha, ud, czy boczków, a następnie podaniu odpowiednio przygotowanych komórek tłuszczowych w obszar, który chcemy skorygować. Na czym polega jego fenomen? W zależności od okolicy ciała i oczekiwań pacjenta uzyskujemy efekt wypełnienia i odmłodzenia skóry, jednocześnie pozbywając się nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsca, z którego tłuszcz został pobrany.

Wskazania do lipotransferu

Lipotransfer jest polecany osobom, które chcą w naturalny sposób wymodelować swoje ciało lub twarz, wyrównać asymetrię lub pozbyć się ubytków i nierówności skóry. Przeszczep tłuszczu świetnie sprawdzi się przy powiększaniu piersi, unoszeniu pośladków, korekcie i wypełnieniu ust, a także rekonstrukcji piersi po mastektomii. Na zabieg chętnie decydują się również osoby dojrzałe, chcące zredukować oznaki starzenia i wypełnić zmarszczki, uzyskując tym samym efekt liftingu. Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej stanowi naturalną i bezpieczną alternatywę dla sztucznych implantów i wypełniaczy, dlatego lipotransfer rekomendowany jest szczególnie alergikom, gdyż nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, ani odrzucenia przeszczepianej tkanki.

Jak przebiega lipotransfer?

Przeszczep tłuszczu poprzedza wizyta konsultacyjna, podczas której lekarz zapoznaje się z historią medyczną pacjenta, wyjaśnia dokładny przebieg zabiegu oraz zleca wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych. Sam zabieg przebiega w kilku etapach. Najpierw, przy pomocy delikatnych kaniul, zostaje pobrana tkanka tłuszczowa z miejsc, gdzie występuje jej nadmiar. Najczęściej jest to brzuch, biodra lub uda. Następnie pobraną tkankę poddaje się oczyszczeniu z płynnej frakcji i selekcji, tak, aby przeszczepione zostały tylko młode, pełnowartościowe komórki. Ostatnim etapem lipotransferu jest precyzyjne wszczepienie pojedynczych komórek tłuszczowych w miejsce docelowe. Cała procedura zabiegowa odbywa się w ciągu około 90 min. Tego samego dnia pacjent wraca do domu.

Efekt lipotransferu

Pierwsze efekty lipotransferu w postaci przywrócenia objętości, zmiany kształtu, odbudowy ubytków oraz odnowy i wygładzenia skóry są zauważalne tuż po wykonanym zabiegu. Skóra jest zdrowsza, bardziej jędrna, elastyczna i lepiej nawodniona. Choć w trakcie wygajania się tkanek część przeszczepionego tłuszczu wchłania się, to ostateczne rezultaty pozostają widoczne przez minimum kilka lat, są więc stosunkowo trwałe.
Dla uzyskania optymalnego rezultatu zabieg należy powtórzyć 2-3 razy w odstępie 6-12 miesięcy.

Ważne informacje

  • Czas trwania zabiegu: 30 – 90 minut,
  • Wymagane badania: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B,
  • Znieczulenie: miejscowe, dożylne, ogólne (w zależności od decyzji lekarza),
  • Pobyt w klinice: do 1 doby,
  • Rekonwalescencja: 7-14 dni,
  • Zdjęcie szwów: w 7 dobie,
  • Zmiana opatrunków: przy zdjęciu szwów,
  • Przeciwwskazania: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża.