Skip links

Hialuronidaza – jak poprawić usta po źle przeprowadzonym zabiegu?

Hialuronidaza w usta – rozpuszczanie kwasu hialuronowego .

Ma zastosowanie w przypadku powikłań po nieprawidłowym podaniu preparatu HA oraz celem poprawy wcześniej wykonanych zabiegów, które nie zawsze spełniają oczekiwania pacjentów. Jeśli nie jesteś zadowolona ze swoich ust lub zabiegów z wykorzystaniem HA, które zostały wykonane nieprawidłową techniką lub produkt był niskiej jakości bez certyfikacji to zbieg z wykorzystaniem hialuronidazy będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem!

Powiększanie ust kwasem to jeden z najczęściej wykonywanych procedur zabiegowych z zakresu medycyny estetycznej, które wykonuję w Zięba Estetic w Katowicach. W dzisiejszym artykule pokaże Ci co można zrobić, jeśli okażę się, że zabieg wykonany był w nieprawidłowy sposób, co powoduje Twój wizualny dyskomfort oraz obniżone samopoczucie. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach nagminne jest wykonywanie zabiegów iniekcyjnych przez osoby niekompetentne.

Musisz pamiętać, że zabiegi iniekcji i przerwania ciągłości naskórka powinien wykonywać tylko lekarz, który gwarantuje Ci trzy najważniejsze dla Ciebie aspekty takiego zabiegu:

 1. Bezpieczeństwo – w razie powikłań szybko wystawi receptę i znajdzie rozwiązanie problemu na poziomie zdrowotnym
 2. Efekty – lekarze mają dostęp do najlepszych szkoleń i akademii edukacyjnych. Ich wiedza i doświadczenie oparta jest na wielu latach pracy i najnowszej wiedzy i trendów
 3. Jakość – lekarze mają dostęp do produktów najwyższej jakości, posiadające CE oraz zarejestrowane przez FDA. Jest to gwarancja naturalnych efektów ale i Twojego bezpieczeństwa

Podawanie wypełniaczy to nie zabieg kosmetyczny. Wymaga on znajomości szeroko pojętej anatomii i ogólnej wiedzy medycznej. Przyczyną wielu powikłań po iniekcji wypełniacza jest brak doświadczenia, odpowiedniej wiedzy osoby wykonującej zabieg oraz niskiej jakości użytego produktu.

Do najczęstszych powikłań po źle podanym kwasie hialuronowym możemy zaliczyć:

 • przerysowany i nie naturalny efekt wizualny,
 • martwicę,
 • reakcję alergiczną,
 • charakterystyczne, zielono-błękitne zabarwienie skóry,
 • ropnie i owrzodzenia,
 • obrzęk i siniaki
 • siniaki,
 • stan zapalny;
 • zatory naczyń krwionośnych.

Jak wygląda „rozpuszczanie ust” kwasem hialuronowym?

Zabieg trwa ok. 30 minut. Polega on na iniekcji preparatu hialuronidazy w miejsce podanego HA, przy użyciu cienkiej igły. Wcześniej pacjent jest nieczulony oraz ma wykonany tzw. „test hialuronidazy” aby upewnić się, że u danego pacjenta nie występuje alergia. Od razu po zastrzyku zobaczysz pierwszy efekt. Zazwyczaj wystarcza wykonanie jednego zabiegu. Szacuje się, że pierwsze efekty można zobaczyć w zależności od ilości zastosowanego enzymu w czasie od 24 godzin do 14 dni. Co ważne, zabieg ten przynosi trwałe efekty. Przywraca wygląd przed podaniem wypełniacza. W klinice Zięba Estetic używamy hialuronidazy zarejestrowanej jako lek, który sprowadzamy z Niemiec.

*Na poniższym zdjęciu prezentuję efekt rozpuszczenia ust hialuronidazą od razu po zabiegu:

 

 

Czy lekarz może naprawić efekt źle zrobionych ust?

Usunięcie zbyt dużej ilości wypełniacza, zlikwidowanie grudek i nierówności na skutek zbyt płytkiej aplikacji kwasu hialuronowego czy usunięcie przemieszczającego się wypełniacza to zadanie dla doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Nie każdy lekarz chce lub potrafi poprawić błędy poprzednich iniekcji stąd ważne jest odpowiednie zrozumienie potrzeb pacjenta oraz umiejętności w odzyskaniu zaufania do tego typu zabiegów. Naprawa źle zrobionych ust jest jak najbardziej możliwa i a uzyskanie zadowalającego i estetycznego efektu to kwestia doboru właściwego preparatu do iniekcji oraz podania go w prawidłowy sposób w odpowiednią warstwę skóry. Po rozpuszczeniu ust hialuronidazą rekomenduję 6 tygodniowy okres odstępu od ponownego zabiegu.

*Na poniższym zdjęciu prezentuję ponowny zabieg powiększania ust po okresie 6 tygodni. Użyłam preparatu medycznego marki Juvederm w ilości 1ml:

 

 

Zabiegu usuwania kwasu hialuronowego z użyciem hialuronidazy nie można wykonywać w kilku sytuacjach, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Są to: reakcje alergiczne na enzym hialuronidazę, ciąża i okres karmienia piersią, choroba nowotworowa, zmiany zapalne i infekcje w miejscu planowanego wykonania zabiegu, a także choroby przewlekłe i ogólnoustrojowe. Zabieg z użyciem hialuronidazy wykonuje się we wszystkich tych miejscach na skórze, które zostały poddane wcześniejszemu iniekcji kwasem hialuronowym.

Do Zięba Estetic na zabieg hialuronidazy najczęściej zgłaszają się osoby z chęcią usunięcia kwasu z ust, brody, okolicy oczu lub policzków. Dodatkowo zajmuję się również leczeniem powikłań skórnych i naczyniowych po zbiegach z użyciem HA, a fakt, że jestem w trakcie specjalizacji z dermatologii daje mi dodatkowe doświadczenie i możliwości jak postępować ze skórą w takich przypadkach.